۱۳۹۴-۱۰-۰۹
درباره ما
حمد و سپاس بیکران قادر متعال را که نعمت بزرگ انقلاب اسلامی را بر ملت مسلمان ایران ارزانی داشت تا در پرتو انوار روشنی بخش نظام اسلامی ، هویت انسانی و الهی خویش را باز یافته و در راه اعتلای فرهنگ و ارزش های اسلامی گام بردارد .سپاس می گذاریم او را که اکنون نظام در سایه جهاد، مقاومت و ایثار جایگاه شایسته خویش را در صحنه های گوناگون بین المللی بدست آورده و امت اسلام هر روز شاهد پیشرفتهای تازه و شگرفی در عرصه های گوناگون سیاسی فرهنگی،اجتماعی و اقتصادی است در این مختصر قصد شده نیم نگاهی گردد به فعالیت های فرهنگی کشاورزی ، بهداشتی و درمانی آستان قدس رضوی در یزد و کرمان (مرکز رفسنجان ) آنچه در اینجا آمده به نحوی نشان میدهد که در تمامی زمینه ها فعالیت شده و سیر صعودی و پیشرفت و توسعه سازمان کاملاً جلوه گر است و این میسر نبوده مگر در سایه لطف و رحمت خداوندی و عنایت خاص حضرت ثامن الحجج (ع) و توجهات حضرت بقیه ا...الاعظم ارواحناله الفدا و نیز رهنمود های ارزنده رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت ا...العظمی خامنه ای مد ظله العالی و تدابیر خردمندانه حضرت آیت ا... واعظ طبسی تولیت عظمای آستان قدس رضوی و فعالیت های مجدانه مجموعه ای عظیم از زحمتکشان و مخلصان بارگاه ملکوتی حضرت امام علی بن موسی الرضا(ع) که شب و روز با کوششی مستمر و دامنه دار به این مهم دست یافته اند.
 
در سال 1347 بدنبال پیدایش موقوفه ای بنام احمد آباد ( رضا آباد ) در رفسنجان  و وقفیت کتابخانه وزیری در سال 1348 اولین نشانه های فعالیت آستان قدس رضوی در منطقه به چشم خورد و با پیگیری های مستمر سرانجام دفتر موقوفات آستان قدس رضوی در یزد و با عنوان دفتر نمایندگی یزد و کرمان فعالیت خود را آغاز نمود.
 
این سازمان ، تا سال 1372 و قبل از آن به عنوان یکی از واحدهای تحت پوشش حوزه معاونت املاک و کشاورزی آستان قدس رضوی و با عنوان دفتر نمایندگی فعالیت داشته و در تاریخ 01/07/1372 با هدف اداره ، حفاظت و صیانت از اراضی و رقبات موقوفه و اجرای نیات واقفین در استانهای یزد و کرمان تاسیس و مورد بهره برداری قرار گرفت . و در تاریخ 13/10/1375 تحت شماره 20 اداره ثبت شرکتهای رفسنجان به ثبت رسید.
این سازمان در حال حاضر از زیر مجموعه های سازمان مرکزی آستان قدس رضوی می باشد .فعالیت های سازمان موقوفات یزد و کرمان طبق ماده 2 اساسنامه عبارت است از اداره ، حفاظت ، صیانت از اراضی ، رقبات موقوفه و اجرای نیات واقفین در زمینه های فرهنگی ، بهداشتی و تولیدی و انجام عملیات کشاورزی ، دامپروری و ایجاد صنایع و کارخانجات تبدیل فرآورده های کشاورزی و دامی می باشد.
مهمترین فعالیت این سازمان در بخش کشاورزی می باشد و محور این فعالیت نیز تولید پسته است. با توجه به اینکه تراکم موقوفات این سازمان در منطقه رفسنجان بیشتر از سایر شهرستانها بوده و از طرفی این شهرستان از لحاظ جغرافیایی حد واسط سایر شهر ها و دو استان یزد و کرمان قرار گرفته ، ستاد مرکزی سازمان در رفسنجان و واحدهای اجرایی آن در یزد ، کرمان ، سیرجان ، راور و جیرفت گسترده شده است.
علاوه بر تولید محصول پسته میتوان به سایر فعالیت های تولیدی در زمینه مرکبات و نخیلات در مجتمع باغداری و کشاورزی حضرت رضا علیه السلام واقع در روستای جهاد آباد از شهرستان عنبر آباد جیرفت که در سال 1378 افتتاح شده و مزرعه حسن آباد لایگز در شهرستان تفت که با پتانسیلهای بالقوه فراوان امکان کشاورزی ، دامداری ، زنبور داری ، پرورش ماهی و ... را فراهم نموده اشاره کرد.
سازمان موقوفات یزد و کرمان در امور فرهنگی و بهداشتی نیز فعالیت چشمگیری دارد که در این رابطه می توان به مراکز فرهنگی از جمله کتابخانه های وزیری و مروج یزد ، مرتضوی و جواد الائمه (ع) رفسنجان امام رضا (ع) و هرندی کرمان ، امام رضا (ع) امین شهر انار و هنرستان های پسرانه امام رضا (ع) موقوفه مرحوم حسین امین ، دخترانه مرحوم سید یحیی مرتضوی رفسنجان ، دخترانه باقر العلوم (ع) مرحوم حاج عباس امین واقع درامین شهرانار و مهدالرضا های امین شهر انار ، نعیم آباد یزد و مرحوم مرتضوی رفسنجان و نهایتا مراکز درمانی شامل بیمارستان امام رضا (ع) سیرجان ، بیمارستان مرتضوی جهان آباد نوق ، بیمارستان رضویه رضا آباد رفسنجان و درمانگاه سیف الدینی شمس آباد نوق رفسنجان اشاره نمود.
اعضای هیئت مدیره سازمان موقوفات یزد و کرمان در سال 1394 :

  • ·         سید حسن صفاریان                                                               رییس هیئت مدیره
  • ·         محمود متولی حبیبی                                                            عضو هیئت مدیره
  • ·         مجید قصاب                                                                         عضو هیئت مدیره
  • -     رضا رضوی                                                                              سرپرست سازمان
افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید